Home

 

Nástroje, materiál a pomůcky

JEHLICE

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: knitting needles

tloušťka: Začátečníci obvykle více utahují, ale nemusí to být pravidlem. Na 99% svetrů a výrobků ze silnějších přízí vám budou stačit jehlice velikostí 4 a 5.

typ:    Kruhové (to jsou takové ty spojené vlascem) nebo rovné? Je to individuální, jeden preferuje ty, druhý ony. Pro začátečníky doporučuji rovné jehlice, u kruhových je obtížnější posun příze (její nasunutí z vlasce na jehlici) a výsledkem může být nestejnoměrná velikost ok. Kruhové jehlice se uplatní při pletení výstřihů a jsou také pohodlnější, když pletete dlouhý, těžký svetr. Pro pletení výstřihů budete potřebovat kruhové jehlice asi o číslo menší než ty, na kterých obvykle pletete (tedy např. 3, pokud jste svetr pletli na jehlicích velikosti 4)

Pokud se chystáte na copánkové vzory, přikupte ještě krátkou jehlici na copánkové vzory - má takové malé zalomení do tvaru "V", které zajistí, aby vám nabraná oka nesklouzla a nevypárala se - prodává se obvykle malá sada dvou jehlic ve dvou velikostech, která bohatě stačí. U téhle jehlice nemusí být tloušťka shodná s tím, na jakých jehlicích pletete celý výrobek.

 

PŘÍZE

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: knitting yarn(s)

druh: Jaká se vám líbí...Nabídka je dneska velká a naprostá většina přízí je kvalitní. Zatím se raději vyhněte čisté vlně, je náročnější na údržbu a může se vytahovat. Čistá bavlna zase nepruží, takže pokud jsou vaše oka hodně nestejnoměrná - a to u začátečníků obvykle bývají - nebude úplet vypadat moc pěkně (když neuděláte z nouze cnost). Nemusíte mít strach ze 100%ního acrylu, příze už dnes v naprosté většině neškrábou, na omak jsou velmi příjemné a nepůsobí nijak "synteticky". Navíc se dobře udržují a mají dobrou životnost.

Kvalitní galanterie v Praze aby člověk pohledal, ale vynikající výběr druhů přízí i barev je v Kotvě a velmi dobrý výběr mají v galanterii ve Spálené ulici.

Nedoporučuji objednávání přízí přes internet pokud jste konkrétní přízi předtím neviděli "naživo" a nejste si naprosto jisti názvem odstínu. Monitory počítačů zobrazují barvy různým způsobem a příze může ve skutečnosti vypadat úplně jinak, než jak si myslíte! Vždycky si proto vyžádejte nejprve vzorník přízí (i v případě, že je placený, pořád lepší než být zklamaný z příze, která je jiná, než jste si představovali!)

V sekci Užitečné odkazy najdete adresy některých vyzkoušených a osvědčených internetových zásilkových obchodů s přízí a pletacími pomůckami.

spotřeba: závisí samozřejmě na tloušťce příze. POZOR! I když byste možná čekali opak, čím silnější je příze, tím VÍCE jí spotřebujete. Na svetr by vám mělo obecně stačit 500 – 600 g (podle toho, jak jste velcí), ale na tlustý zimní svetr ze silné vlny spotřebujete až 800 - 1000 g. V galanterii vám obvykle budou schopní poradit.

 

 

Nahoru

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz