Home

Užitečné odkazy

Tuto stránku budu samozřejmě průběžně doplňovat. Nerada bych ji zahltila množstvím obecných nebo opakujících se odkazů, takže je možné, že doplňování půjde pomalu, ale věřím, že zde najdete užitečné i zajímavé tipy, kam nakouknout.

Pletení a háčkování

Vynikající stránka s videoukázkami různých metod a technik - stránka je v angličtině, ale videa jsou výborná, názorná a bez obtíží pochopitelná!

http://www.knittinghelp.com/knitting/basic_techniques/ - základní techniky (nahazování, hladce, obrace, přidávání, ujímání, zakončování - ve verzi pletení kontinentální i anglické!)

http://www.knittinghelp.com/knitting/advanced_techniques/ - pokročilé techniky (knoflíková dírka, kruhové jehlice, copánky apod.

V čestině:

http://www.rucniprace.cz/ pěkné stránky, věnující se tradičním ručním pracím, včetně vzorů pro ruční pletení

http://wellstyled.com/tools/colorscheme2/index.html - není vůbec "pletací" stránka, ale generátor barevných schémat pro tvůrce webových stránek. Dá se však krásně použít pro naplánování barevného sladění přízí!

V angličtině:

diskuzní fórum Knitters Review  živé diskuzní fórum, provozované pod stránkami časopisu Knitters Review, přehledné členění témat, návody i pomoc při potížích se vzorem

http://www.girlfromauntie.com/  nepříliš obsáhlé, ale zajímavé stránky s několika nádhernými copánkovými vzory zdarma

http://www.knitty.com - čtvrtletně vydávaní internetový časopis se spoustou vzorů zdarma, pletařskými tipy, zajímavostmi apod.

Vyzkoušené zásilkové internetové obchody

(uvedeny jsou výhradně obchody, ze kterých jsem já osobně nebo některý z přátel/známých skutečně objednal a máme tudíž přímou zkušenost se spolehlivostí a kvalitou obchodu)

 http://shop.ddjd.cz    výborný a spolehlivý český internetový obchod s rozsáhlou nabídkou pletacích přízí, nyní nabízí 1x měsíčně i objednání přízí z kanadského obchodu www.elann.com

http://www.fashionmartina.cz český zásilkový obchod, jedna z mála šancí, jak objednat efektní příze jinak, než ze zahraničí. Od října 2007 otevřela Martina i kamenný obchod v Praze 7!

http://www.toptex.cz - český zásilkový obchod s širokou nabídkou, k dispozici jsou i vzorníky.

http://www.shetland-wool-brokers.zetnet.co.uk  internetový obchod se 100% shetlandskou vlnou (stovky odstínů)

http://www.colinette.com-  krásné, originálně barvené příze z Walesu, neobvyklé odstíny i typy přízí

http://www.angelyarn.com - anglické stránky, objednaná příze dorazila do týdne.

http://www.knit2purl2.com - americký obchod, objednávala jsem přízi, kterou jsem jinde nemohla sehnat. Nejsou zvyklí na posílání do Evropy, ale po telefonu byla Joan nesmírně milá a ochotná, přízi odeslala tentýž den a měla jsem ji do 8 dnů. Mívá zajímavé slevy na příze, které jsou jinde drahé. Poštovné za 1/2 kg vyšlo na 12 dolarů.

http://www.wensleydalelongwoolsheepshop.co.uk/ - není klasický internetový obchod, jde o malou anglickou farmu, specializující se na spřádání jedné z nejkvalitnějších světových vln - Wensleydale vlny. Farmu jsem dokonce navštívila v rámci dovolené osobně :-) Na telefonické vyžádání zašlou vzorník, zásilka vlny přišla do 4 dnů!

http://www.elann.com- kanadský obchodní dům, bez potíží zasílá do ČR. Vyplatí se sledovat "Sneak Peak", mají pravidelně vysoké slevy u vybraných výrobků, někdy sleva činí i 70% z původní ceny.

http://www.marlen.cz  - český obchod, internetový prodej je spíš doplněk k prodejnám. Relativně malý výběr, ale servis je spolehlivý, i když pomalejší než u ddjd. Pokud rádi pletete z hodně tlustých přízí, prodávají opravdu dlouhé a opravdu silné dřevěné jehlice.

http://www.dalin-praha.cz - obchod s kolovrátky, tkacími stavy a podobnými krásnými věcičkami. Prodává i kvalitní novozélandskou vlnu v mnoha barevných odstínech.

Dosud nevyzkoušené zásilkové obchody a stránky výrobců

http://www.ariadne.wz.cz

http://www.vsv.cz/

http://www.vitka.cz/cz_prize.htm

http://www.pleteni.cz/ (výrobce SDS)

http://www.jivace.cz/

http://www.prizevlnika.cz/

http://www.bellanet.cz/

http://www.vlnap.cz

Odkazy na další "rukodělně" zaměřené stránky všeho druhu (v češtině i v angličtině) -  pokud narazíte na nefunkční odkaz, prosím, napište mi!

Obsáhlý web věnující se nejrůznějším výtvarným technikám

Výtvarné techniky a ruční práce - batikování, decoupage, hedvábí, keramika, korálky, patchowork apod.

Paličkování
http://www.havenonline.com/bobbinlace - (anglicky) teorie a návod pro naprostý základ
http://www.gwydir.demon.co.uk/jo/lace/index.htm - (anglicky) "kurz paličkování pro začátečníky a mírně pokročilé"

Vyšívání
http://www.webpark.cz/bavlnka/ - vzory, návody, rady
http://www.maurer-stroh.com/ (anglicky) - část vzorů na prodej, část volně stáhnutelná
http://crossart.webzdarma.cz/ - ukázky prodávaných vyšívaných obrazů, ale také upozornění na zajímavý zdroj inspirace - bitmapy :-)
 

Batikování
http://kwalik.webgarden.cz - batika, savo, batika, včetně prodeje

http://www.mujweb.cz/www/batika/ - návody
http://www.sweb.cz/t-batik/ - ukázky k prodeji, čili inspirace

Patchwork
http://www.sci.muni.cz/~jitusak/patchwork.html
http://www.sweb.cz/jana.warausova/

Výroba ručního papíru
http://www.papir.arnika.org/rucni_papir.shtml

Ruční práce (hromadné stránky)

http://kwalik.webgarden.cz - batika, savo batika, šití závěsných kapsářů
http://www.bobrik.cz/ - všechno možné - zaměřeno hlavně na mladší generaci, ale poučit se může kdokoliv
http://www.hobby-info.cz/ - košíkářství, drátenictví, tiffany, patchwork, perníčky, domácí víno a d. - návody
http://www.brydova.cz/ - decoupage (ubrouskování), twist art, vitráže atd. - informace sloužící hlavně jako pozvánka na kurzy
http://www.dilnainspirace.cz/ - malba na textil, malba na skle, twistart, savová technika, kartonáž, decoupage, mozaika, modelování
http://naughtyteaspoon.20m.com/HOWTO.html - (anglicky) rozcestník k návodům na různé ruční práce
http://www.ehow.com/list_1043.html - (anglicky) rozcestník k návodům a radám nejen pro ruční práce
 

Šití historických kostýmů a living history
http://www.wothanburg.cz/ - stránky zabývající se životem v 11.-12. stol., najdete zde např. popisy tehdejších oděvů včetně střihů, dále informace o zpracovávání dřeva, kovů, kamene, hlíny a kůže.
http://gotika.webpark.cz/ - informace o kostýmech nejen gotických (14.-16.stol.)
http://bryn.webz.cz/kostymy.html - kostýmy od gotiky po baroko - spousta obrázků a pár střihů
 http://www.geocities.com/hansensmtn/toby/basic_medieval_costume.htm (anglicky) - návod na ušití úplně nejjednoduššího kostýmu pro začátečníky, dobré obrázky
http://www.virtue.to/articles/(anglicky) - výborná stránka s tématikou historických kostýmů, sice bez střihů, ale se spoustou obrázků a nákresů
http://www.mittelalterhandel.de/Bundschuhe_Schnittmuster.htm (německy) - návod jak si vyrobit kožené sandály
http://www.annaswebart.com/culture/costhistory/ancient/index.html(anglicky) - antické kostýmy - lehce naznačené, popis dostačující, něco málo obrázků

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uváděné odkazy vedou na externí stránky, na jejichž přesnost, akutálnost a funkčnost nemám žádný vliv. Pokud narazíte ne nefunční odkaz, prosím, dejte mi vědět.

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz