Home
Nahoru

 

Zpětné pletení

 

Zpětné pletení znamená pletení zleva doprava a dá se použít pouze pro pletení hladce.

Pokud vás otravuje otáčet pletení pokaždé, když dokončíte řadu hladce nebo máte nějaké osobní neshody s pletením obrace, tahle metoda se jistě stane vaší oblíbenou :-)

Vynikající je hlavně pro pletení entrelacu, kde jinak práci otáčíte sem tam pořád a také pro pletení krátkých řad, např. u rukávů pro miminka apod.

Postup můžete vidět na videu (jelikož s tím moc neumím zacházet, je obrovské a ve formátu Quick Time, za což se omlouvám!) a na fotografiích.

VIDEO UKÁZKA (6,5 MB)

Jak už to bývá, oč je to jednodušší na pletení, o to složitější je popis:

Dopleteme řadu hladce, pletení máme tedy na pravé jehlici, levou jehlici máme volnou.

Nyní vpíchneme LEVOU jehlicí do posledního oka na pravé jehlici. Levou rukou přehodíme přízi přes hrot levé jehlice zezadu dopředu (když to omylem uděláte opačně, rychle si všimnete, že pletete anglicky :-). Pravou jehlicí teď shodíme oko z levé jehlice tak, že ho přetáhneme přes přízi, kterou na levé jehlici máme omotanou. Hotovo. Upletli jsme první oko. Dál postupujeme naprosto stejně.

 

levou jehlicí vpíchneme do posledního oka na pravé jehlici

hrot levé jehlice obtočíme přízí zezadu dopředu

pravou jehlicí přehodíme oko z levé jehlice přes omotanou přízi

a spustíme je z jehlice. Na levé jehlici nám zůstalo první upletené oko.

Pro sebe jsem si metodu vylepšila tím, že si levou jehlici opírám do klína a levou ruku tak mám volnou k přehazování příze, ale to je individuální, každému to může vyhovovat jinak.