Home

 

  Já a pletení

 

     Pletení bývá nezaslouženě považováno za koníčka, vhodného tak leda pro slečnu Marplovou a pletené výrobky mívají punc čehosi „nouzového“ a nedokonalého. V doporučeních jedné personální společnosti se dokonce objevuje varování: „Vlastnoručně pletený svetr není vhodné oblečení pro vstupní pohovor do zaměstnání.“  Naštěstí nejen já, ale i mnozí módní tvůrci jsou přesvědčeni o pravém opaku.

Pletení má pro mě mezi rukodělnými „řemesly“ unikátní pozici - můžete při něm ovlivnit ohromné množství věcí: barvu, strukturu, vzor – plastický i barevný nebo jejich kombinaci, sílu příze, sílu jehlice, tvar úpletu.... můžete vlastně cokoli.

Hrozně ráda experimentuju, takže jsem s nadšením uvítala renesanci ručního pletení z posledních let, spojenou s uvolněním „pravidel“ o tom, co se může, co se nemůže, co se k sobě hodí nebo nehodí a s jakým vzorem jak pracovat. Nové techniky, variabilní kombinace a neobvyklé střihy jsou přesně to, co mě nejvíc baví. Bohužel, téměř nikdy nevydržím u jednoho výrobku dost dlouho, abych ho také dokončila, takže náš byt je skladištěm desítek polotovarů, ke kterým se po různu vracím, když nastane ta správná nálada.

Pokud zadáte v některém zahraničním vyhledávači heslo "knitting", dostanete nabídku desítek tisíc odkazů, na českém internetu je však stránek, věnovaných ručním pracem nebo dokonce přímo pletení jako šafránu. Stránky „Chytré pletení“ jsem proto založila pro všechny příznivce pletení a doufám, že vám poslouží jako zdroj informací i inspirace. Ke klasickým technikám stále přibývají nové variace, vznikají i zcela nové pletací techniky a stále je proto co objevovat.

Pokud vám tyto stránky budou líbit a budou vám užitečné, budu strašně ráda. Časem je, doufám, rozšířím i o nějakou tu anketu, možná i diskuzní fórum. Zatím se alespoň budu snažit doplnit další obrázky k jednotlivým metodám a dopsat stránky, kterou jsou zatím nedokončené.

Moc se těším na jakékoli vaše připomínky, náměty i návrhy, nápadů není nikdy dost!

                                                                                                                    

 verlit

26.10.2004