Home
Nahoru

 

"Tkaná" šála

 

Rychlá a celkem jednoduchá šála, kterou hladce stihnete do Vánoc několikrát :-)

Vzor: začínáme na sudý počet ok

  1. řada: 1 krajové oko, druhé oko na levé jehlici upleteme za zadní nit hladce, necháme na jehlici, upleteme hladce první oko a obě oka spustíme z jehlice (jde vlastně o křížení ok, stejného efektu dosáhneme, když dáme první oko na pomocnou jehlici za práci, další oko upleteme hladce a pak upleteme hladce oko z pomocné jehlice. Ta první metoda je ale rychlejší). Na konci řady 1 krajové oko.
  2. řada: 1 krajové oko, 1 oko obrace, druhé oko na levé jehlici upleteme obrace, necháme na jehlici, upleteme první oko obrace a obě oka spustíme z jehlice (příp. opět křížíme s pomocnou jehlicí). Na konci řady 1 oko obrace a 1 krajové oko.

 

Tyto dvě řady stále střídáme. Úplet je pevnější, takže doporučuji použít podstatně tlustší jehlice, než byste použili pro stejnou sílu příze při „normálním“ pletení, aby byla šála pěkně měkká a podajná.

 

Na vzorku na fotografii jsem zkombinovala zbytky různě barevně tónovaných přízí (každou jsou vždy upleteny 2 řady), ale šála může být samozřejmě i jednobarevná nebo jakkoli jinak kombinovaná.

Vzorek vypadá trochu tkaným dojmem a hodí se i na pánské šály.