Home
Nahoru

 

Ponožky na dvou jehlicích

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: ?

Tahle sekce se trochu vymyká ostatním, věnovaným především vzorům, ale je to takový šikovný malý trik, že by byla škoda se o něj nepodělit.

Mnohdy i zkušená pletařka se vyděsí, když dojde na pletení ponožek a najednou je potřeba manipulovat s šesti jehlicemi a počítat oka a tak vůbec. Ono to jde ale daleko snáz a chytřeji - na dvou jehlicích. Nejen, že je to samozřejmě jednodušší, pokud jde o manipulaci s "pletacími dráty", ale také se dá lépe tvořit vzor, protože namísto do kruhu pletete hezky rovně, jak jste zvyklí.

Touhle metodou se také dají snadno a rychle vytvořit malé ponožtičky, vhodné jako obal na dárek nebo i jako dárek samotný, např. přívěšek ke klíčům apod.!

Mějte na paměti:

Vlastně jen jediné - když měříte obvod lýtka, abyste vypočítali potřebný počet ok na zahájení, měřte ho v takové výši, jak vysoko bude ponožka sahat :-)

Návod:

Změřte si obvod nohy a vypočítejte si, kolik ok tomuto obvodu odpovídá. Pak tento počet vydělte dvěma a na takový počet ok budeme začínat.

Upleťte si patentový lem, pokud jej tedy chcete na ponožce mít (pokud ne, nebude ponožka jen tak držet natažená. Pak musíte buď krajem provléknout pár tenkých kloboukových gumiček anebo nosit ponožku schválně shrnutou až ke kotníku). Po upletení lemu pokračujte zvoleným vzorem tak dlouho, jakou vzdálenost chcete mít od konce lemu ke kotníku.

Teď začneme tvarovat patu. Není nic jednoduššího, prostě na každé straně ujmeme 1 oko tak dlouho, až nám zbyde jen tolik ok, kolik odpovídá zhruba 4 cm. A pokračujeme dál, tentokrát zase v každé řadě na kraji 1 oko přidáme (krajní oko rozpleteme 1 obr 1 hl) a přidané oko zároveň spleteme s krajovým okem odpovídající řady ve zužující se části. Prostě splétáme 1. řadu s 1. řadou, druhou s druhou atd. Ponožka začíná nabývat tvar.

Když se dostaneme na původní počet ok, pokračujeme opět rovně, a to tak dlouho, jak dlouhou chceme mít chodidlovou část ponožky, čili jak velikou máme nohu od paty po začátek prstů :-). Dospějeme tak až do bodu, kde je třeba začít zužovat na špičku. To už umíme! Plete se totiž úplně stejně jako pata.

Jakmile jsme vytvarovali špičku, pokračujeme zase rovně, ale teď už v každé řadě splétáme s krajovými oky chodidlové a posléze i lýtkové části ponožky. A je to!

Jako varianta je možné ponožku také nesplétat, uplést ji celou "rozloženou" a boční švy pak sešít třeba odlišnou barvou - vypadá to zajímavě a může to být hezký zdobný prvek. (Levá jehlice na obrázku slouží jen pro potřeby fotografie, k napnutí pleteniny).

Postup při pletení "splétané" ponožky vidíte na pár následujících obrázcích. Nějak se mi nedařilo vyfotit PŘESNĚ to, co jsem chtěla, ale snad je systém pochopitelný.

začínáme splétat patu (anebo špičku :-)

špičku už máme, pokračujeme v nártu

a už jsme na holeni...

výsledkem může být i mini-ponožtička jako obal na drobný dárek

 

 

počítadlo

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz