Pestrá čepice

Originál je pletený z příze Noro Silk Garden, ze které mi zbylo jedno klubíčko. Dá se ale nahradit libovolnou pruhující přízí anebo uplést ze zbytků pestrých přízí, které střídáme dle libosti. Fantazii se meze nekladou, zimní dny bývají šedavé a trochu té pestrosti snesou!

Nejprve upleteme obdélník, jehož delší strana odpovídá obvodu naší hlavy a kratší strana je cca 20 cm vysoká. Důležité je, že obdélník pleteme šikmo - od rohu do rohu - což právě vytvoří zajímavý efekt ve chvíli, kdy přehrneme okraj.

Čepice před ohrnutím okraje, je vidět šikmý průběh vzoru

Po ohrnutí okraje vytvoří proti sobě jdoucí sešikmení krásný efekt

Hlava na nafocení nebyla, tak aspoň na ruce :-)

Vzor:

3 řady lícovým žerzejem (líc hladce, rub obrace)

3 řady rubovým žerzejem (líc obrace, rub hladce)

Těchto šest řad ještě jednou opakujeme (celkem upleteme 12 řad)

8 řad patentem (střídáme 1 oko hladce a 1 obrace, v rubové řadě pleteme oka tak, jak se jeví)

Těchto celkem 20 řad stále střídáme.

Začneme na 3 oka, první oko v každé řadě (lícové i rubové) sejmeme a poslední oko rozpleteme na 2 oka. Přidávaná oka postupně zapracováváme do vzoru. Vzniká nám tam rozšiřující se trojúhelník. Pokračujeme tak dlouho, až jeho levá strana (při pohledu z líce), která bude tvořit kratší, svislou hranu obdélníku, měří potřebných 20 cm.

Když dosáhneme 20 cm, i nadále rozplétáme na delší, spodní straně obdélníka (pravá při pohledu z líce) krajové oko na dvě v každé druhé řadě, zatímco na opačné straně pleteniny naopak v každé druhé řadě dvě krajní oka splétáme. Začínáme tak plést vlastní obdélník. Pokračujeme tak dlouho, až jeho delší strana měří tolik, co obvod naší hlavy. Protože pleteme šikmo, zbývá teď ještě doplést oka tak, aby obdélníků nechyběl jeden roh. To zařídíme jednoduše, začneme nyní v každé druhé řadě splétat dvě krajní oka na obou stranách pleteniny.

Ubíráme takto až máme na jehlici poslední tři oka, ta spleteme dohromady a uzavřeme. Vzniklý obdélník spojíme do kruhu a sešijeme (protože budeme ohrnovat okraj, chce to sešívat pokud možno hodně nenápadně :-)

Nyní nabereme z horního okraje na kruhovou jehlici po 1 oku z každé řady, výsledný počet ok rozdělíme rovnoměrně na pětiny, označíme si poslední oko každé pětiny a pleteme dokola. Zároveň v každé řadě poslední oko každé pětiny spleteme s okem předcházejícím. Takto vyujímáme postupně oka, až nám jich zbude na jehlici posledních cca 10. Ustřihneme přízi, necháme trochu delší konec, který protáhneme těmito oky, utáhneme a zapošijeme.