Home
Nahoru

 

Krajková zahrada

Široký a dlouhý, ale přitom vzdušný letní svetřík

Velikost: 42 - 44.
Šířka 62 cm (přední díl, obvod 124 cm), délka cm.

Materiál a spotřeba: 100% hedvábná příze SILK - celkem 600 g: SILK č.5 - 4 klubíčka; SILK č.4 - 7 klubíček; SILK č.1 - 1 klubíčko (SILK si můžete objednat v internetovém obchodě www.shop.ddjd.cz)
Hustota vzoru: (kytičkový vzor): 10 x 10 cm= 26 ok a 32 řad
Použité jehlice: klasické jehlice velikost 3,5; kulatá jehlice velikost 3,5 (hodně ale utahuji, pokud pletete volněji, budete možná muset použít jehlice č.3 pro dosažení stejné hustoty vzoru)

Svetřík se skládá ze tří částí - levá živůtková polovina s rukávem, pravá živůtková polovina s rukávem a "tělo", které se plete vcelku na kulaté jehlici.

pohled zepředu

..a zezadu

deatil kytičkového vzoru

detail krajkového vzoru

 NÁVOD:

Levá živůtková část s rukávem: začínáme na 145 ok barvou č.5 a pleteme 16 řad vroubkovým vzorem (líc i rub hladce). Pokračujeme 17 cm barvou č. 4 s vyplétanými kytičkami. Poté barvou č.5 upleteme 6 řad vroubkovým vzorem, vrátíme se k barvě č.4 a pleteme 14 cm krajkovým vzorem.

POZOR! Po upletení 8 cm krajkového vzoru začínáme ujímat pro zúžení rukávu v každé 4. řadě 2 oka (na každém okraji jedno). Když měří krajkový pruh celkem 14 cm, vložíme opět 6 řad vroubkového vzoru barvou č.5 a dále pokračujeme barvou č.5 s vyplétaným kytičkovým vzorem. I nadále ujímáme v každé 4. řadě pro zúžení rukávu.

Doporučení: Protože se přesná délka rukávu hůře odhaduje, dokud nemáme svetřík sešitý, doporučuji rukávy neuzavírat, ale nechat jejich konce na kruhové jehlici. Až svetřík sesadíme a sešijeme, můžeme je tak upravit napletením nebo naopak upáráním na optimální délku. Na konci rukávu upleteme 16 řad barvou č.4 vroubkovým vzorem.

 Pravou živůtkovou část s rukávem pleteme totožně, jako levou.

Když máme obě živůtkové části hotové, nabereme na kruhovou jehlici oka pro tělo. Postupujeme tak, že upletené díly  přeložíme podélně na polovinu (tím je dostaneme do tvaru, který budou mít na výsledném výrobku) a poté nabereme oka z jejich živůtkových částí, tedy těch, kde jsme neujímali oka na zúžení (viz můj neumělý diagram, nabíráme oka postupně od bodu A-B-C -D-E-F-G-H)

Celkem takto nabereme rovnoměrně 299 ok.

Upleteme 16 řad barvou č.5  vroubkovým vzorem (jelikož nyní pleteme v kruhu, nesmíme zapomenout tentokrát střídat řadu hladce a obrace, aby nám vroubkový vzor vznikl).

Poté pokračujeme barvou č.4 krajkovým vzorem (varianta pro kruhové pletení), až dosáhneme požadované délky a tělo svetříku zakončíme opět 16 řadami vroubkového vzoru, pleteného barvou č.5.

Dokončení: Sešijeme spodní švy rukávů. Na zadním díle sešijeme pravou a levou část živůtku až do výše cca 5 cm od ramenního přeložení. Na předním díle sešijeme pravou a levou část živůtku do takové výše, která vytvoří výstřih o hloubce, která nám vyhovuje. Ověříme výslednou délku rukávů a podle potřeby je upravíme. Krajkový i kytičkový vzor nejlépe vynikne, když hotový svetřík napaříme a lehce přežehlíme přes mokrý hadr středně teplou žehličkou. Vroubkovaným pruhům a lemům se při napařování a žehlení vyhneme.

POUŽITÉ VZORY:

1A) Krajkový vzor (verze pro pletení na 2 jehlicích):

Pleteme nad násobkem 13 ok.

Zkratka skp = splést dvě oka s přetažením, tj. 1 oko sejmout hladce, další uplést hladce a sejmuté oko přes ně přetáhnout.

řada 1: 2 hl, skp, 4 hl, 2 splést hl, 2 hl, nahodit, 1 hl, nahodit

řada 3:  nahodit, 2 hl, skp, 2 hl, 2 splést hladce, 2 hl, nahodit, 3 hl

řada 5:  1 hl, nahodit, 2 hl, skp, 2 splést hladce, 2 hl, nahodit, 4 hl

řada 7:  nahodit, 1 hl, nahodit, 2 hl, skop, 4 hl, 2 splést hladce, 2 hl

řada 9:  3 hl, nahodit, 2 hladce, skp, 2 hl, 2 splést hladce, 2 hl, nahodit

řada 11:  4 hl, nahodit, 2 hl, skp, 2 splést hl, 2 hl, nahodit, 1 hl

Všechny sudé řady pleteme OBRACE.

1B) Krajkový vzor (verze pro pletení na kruhové jehlici):

Všechny sudé řady pleteme HLADCE.

2) Kytičkový vzor

tmavá kombinace - podklad SILK č.5, lístky SILK č.4, květ SILK č.1
světlá kombinace - podklad SILK č.4, lístky SILK č.5, květ SILK č.1

 

POZNÁMKA PRO ÚPRAVU VELIKOSTI:

Pokud budete chtít uplést svetřík v menší velikosti, je třeba pamatovat na následující:

a) pokud zúžíte "tělo" svetru, musíte o odpovídající počet centimetrů zkrátit také pravou a levou živůtkovou část (ta část, ve které neujímáte pro zúžení rukávů). Pokud tedy budete chtít např. svetr zúžit o 10 cm, uberete těchto 10 cm v šířce "těla" a zároveň začnete na pravé i levé živůtkové části ujímat oka pro zúžení rukávu o 5 cm dříve. Tím zajistíte, aby měla živůtková část i tělo svetříku stejnou šíři.

b) pokud budete chtít svetřík zkrátit, doporučuji zkrátit obě části - živůtkovou i "tělovou" tak, aby zůstal zachován poměr, ve kterém je živůtek kratší než tělový díl. Pokud byste zkrátili jen tělovou část, posunula by se dělící čára příliš nízko. Postava pak vypadá sraženě a celý svetr by působil divně.

Tento vzor je volně a zdarma šiřitelný pro soukromé použití. Jeho využití pro komerční účely bez svolení autorky je zakázáno.

Chytré pletení
© verlit 2004 verlit@centrum.cz