Home
Nahoru

 

Holografické pletení

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: illusion knitting, magic knitting, hologram knitting

Tahle mimořádně rafinovaná metoda, nazývaná někdy také magické pletení, umožňuje vytvořit dvoubarevný vzor, který se mění podle úhlu pohledu z úzkých proužků na obrazec. Vyžaduje přitom pouze znalost pletení hladce a obrace. Hodí se především pro plošné vzory, tenké linie jsou obtížně viditelné.

Mějte na paměti:

a) Efektu je dosaženo prostým způsobem - je založen na faktu, že oka pletená obrace "vystupují" z plochy pleteniny. Aby byl obrazec viditelný, je nutné plést napříč. Například svetr tudíž nezačínáte plést odspoda, ale z boku.

 

 

 

 

b) Doporučuji nepouštět se do celého svetru s holografickým vzorem. Nutnost držet se nákresu by to mohla proměnit v malou noční můru. Vhodnější je pouze vložený pruh, lem, šála, taštička apod.

c) Aby byl efekt dostatečně výrazný, je nutné použít příze dvou silně kontrastních barev (při kombinaci "tón v tónu" by vzor mohl úplně zaniknout). Hodí se např. modrá s bílou, modrá s červenou, černá se žlutou apod.

d) Experimentujte spíše s tenkými přízemi a více utahujte, vzor pak bude výraznější.

Takhle vypadá pletenina zpředu - prostě proužky

Stačí se ale podívat zestrany a už vidíme něco docela jiného

Malé kouzlo, ne? :-)

spodní lem svetříku

a ještě jednou z druhé strany

 

 

Takhle na to:

Obyčejný vzor přeměníte na holografický celkem jednoduchým, i když trošku zdlouhavým způsobem. (Jakmile si ale jednou metodu ozkoušíte, pravděpodobně dokážete plést na základě neadaptovaného vzoru, protože ono je to vlastně docela snadné a logické).

Jedna řádka "obyčejného" vzoru se změní ve čtyři řady holografického vzoru. I poměrně malý vzor se proto hodně roztáhne!

 

Vycházíme ze vzoru, nakresleného na čtverečkovaném papíře. Může vypadat například takhle (obr.)

 

 

 

Nyní vezmeme první řádku vzoru a překreslíme ji do druhé řádky na novém papíře. Toto je nesmírně důležité, pletení holografického vzoru vždy zahajujeme první řadou pletenou celou hladce, jinak se vzor neobjeví!

Nyní vynecháme tři řady a do další řádky překreslíme druhou řadu původního vzoru. Takhle postupujeme dál (jedna řádka originálního vzoru do každé čtvrté řady vzoru nového).

 

 


Když takto překreslíme celý vzor, vrátíme se znovu na začátek. Do každé prostřední řady z těch tří vynechaných nyní znovu překreslíme příslušnou řádku původního vzoru, ale tentokrát v invertovaných barvách (co bylo plné okénko je nyní prázdné a naopak).

Výsledkem je vzor, kde se střídá prázdná a vzorová řádka po celé délce.

Při pletení pak postupujeme takto:

Řada 1 (prázdná):        barva 1 – pleteme celou řadu hladce
Řada 2 (vzor):              barva 1 – plné čtverečky hladce, prázdné obrace
Řada 3 (prázdná):        barva 2 – pleteme celou řadu hladce
Řada 4 (vzor):              barva 2 – plné čtverečky hladce, prázdné obrace

 

A můžete se vrhnout do pletení. Obdobným způsobem lze upravit víceméně jakýkoli vzor, inspiraci můžete nalézt i ve vzorech pro křížkovou výšivku - jen nezapomeňte, že plošný vzor vynikne lépe než vzor s tenkých linií!

Nejvhodnější a nejpůsobivější jsou geometrické vzory - trojúhelníky, kosočtverce, kola apod. Zajímavého efektu dosáhnete také v případě, že v průběhu pletení ponecháte jednu tmavou barvu jako základní, ale světlou barvu, kterou tvoříte vzor, po pár řadách obměníte.

Takhle bude vypadat například "hvězdičkový vzor", který jsem použila na přikrývku pro miminko:

deka pro miminko - holografické hvězdičky

detail hvězdiček

rozpis vzoru (1. řada je v tomhle případě pletená obrace a bude tvořit rub pleteniny.

 

INSPIRACE

Designérka Vivian Haxbro vydala celou knížku, věnovanou vzorům pro holografické pletení. Na jejích stránkách se můžete podívat na galerii výrobků pro inspiraci i pro přesnější představu, jak vypadají holografické vzory v praxi. Vivian dává přednost geometrickým tvarům, ale plést se mohou samozřejmě i vzorky květinové, fantazijní atd.

http://www.viv.dk/collectionus/Nihon.htm

Na tomhle kimonu je pěkně vidět, jak vzor šálí oko - je tam? Není tam? :-) Nezapomeňte se podívat i na další fotografie, stačí klikat na odkazy v levé části stránky. Holografické vzory se velmi obtížně fotografují, protože čočka zachycuje pohled jen v jedné určité vteřině, při pohybu je vzor výraznější. Pěkné fotografie se povedly u Collared Jacket (klinete-li na šipky vedle názvu výrobku, uvidíte několik dalších pohledů z jiných úhlů)

 

počítadlo

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz