Home

 

Háčkování

Popravdě háčkování není moje oblíbená technika. Je pomalejší než pletení a já mám ráda věci hotové rychle a navíc jsou háčkované oděvy příliš tuhé, pevné, neohebné...no prostě mi nepřirostlo k srdci.

Výjimky ovšem existují a tou největší je tzv. FREEFORM háčkování - jinými slovy háčkování volné, chaotické a zmatené, přesně jako já :-) Techniku Freeform háčkování jsem použila na šaty, se kterými jsem se zúčastnila návrhářské soutěže, pořádané Martinou Taborsky (viz fotografie)

začátek freeform šálu (aspoň doufám, že to bude šál)

A nebyla to nakonec šála, je to taška!

 

Technika freeform spočívá ve volném navazování nejrůznějších motivů, tvořených háčkováním a pletením z různých efektních přízí. Motivy k sobě buď připojujeme přímo při jejich vytváření nebo je můžeme na závěr sešít a sháčkovat dohromady. Motivy na sebe navazujeme v různých směrech, aby bylo dosaženo kaleidoskopového efektu vzoru.

Pro dozdobení lze použít korálky a stužky.

Nejčastěji používané motivy:

malé kolečko - uháčkujeme 5 řetízkových ok, spojíme do kruhu a do tohoto kruhu uháčkujeme 10 dlouhých sloupků. Spojíme poslední sloupek s prvním řetízkovým okem, přízi ustřihneme a protáhneme řetíz. okem.

velké kolečko - uháčkujeme 5 řetízkových ok, spojíme do kruhu a do tohoto kruhu uháčkujeme 10 dlouhých sloupků. Dvě řetízková oka na otočení a do každého dlouhého sloupku předchozí řady uháčkujeme 2 dlouhé sloupky. Spojíme poslední sloupek s prvním řetízkovým okem, přízi ustříhneme a protáhneme řetíz. okem.

zavinutá kytička - uháčkujeme 15 řetízkových ok, obrátíme a do řetízkových ok uháčkujeme 15 krátkých sloupků. Otočíme a do každého řetízkového oka uháčkujeme 2 řetízková oka. Výsledný proužek svineme do tvaru kytičky a ve spodní části zapošijeme. Kytičku přišijeme na pleteninu. Do středu můžeme přišít korálek pro zvýraznění.

protahovaná mřížka - uháčkujeme mřížku z dlouhých sloupků - začneme na libovolný lichý počet řetízkových ok, 2 řetízková oka na otočení a dlouhý sloupek do 2. řetízkového oka od konce. * Řetízkové oko. Jedno oko základního řetízku vynecháme, do dalšímu uháčkujeme dl. sloupek * Opakujeme do konce řady a tolik řad, jak velkou mřížku potřebujeme. Vzniklou mřížku protáhneme tenkou stužkou a konce stužky na rubu upevníme zapošitím.

obtáčený vzor - obtočíme přízi 5 x kolem háčku, vpíchneme do řetízkového oka, nahodíme a protáhneme přízi okem i všemi nahozeními, nahodíme a protáhneme přízi zbylými dvěma oky. 1 řetízkové oko. Opakujeme podle potřeby. Vzor lze použít v rovných řadách nebo háčkovaný do kruhu jako u koleček, kde jím nahradíme dlouhé sloupky v první nebo druhé řadě.

Kromě těchto základních motivů můžeme použít pro vyplnění prostoru mezi motivy lícový žerzej, hráškový vzor (1 hl, 1 obr, v rubových řadách opačně, než se jeví), krátké sloupky, dlouhé sloupky a vroubkový vzor (líc i rub hladce).

Jaké motivy použijeme, jak velké, z jakého materiálu...to je vše výhradně na naší fantazii!

Inspirace pro ty, které tato technika zaujala:

http://www.eject.com.au/e-motive/prudence/default.htm . nádherné fotografie a výtvory!

http://www.freeformcrochet.com/

http://www.crochetwithattitude.com/wst_page4.html

http://members.aol.com/elegantcrochet/freeformmainpage.html