Home
Nahoru

 

Duté pletení

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: ?

V češtině se setkáváme také s názvem pletení dutinek

Dobrou zprávou je, že pro úspěšné zvládnutí téhle techniky vám stačí dokonce umět plést jen hladce :-) Dá se vhodně použít především na pletení šál, které jsou pak oboustranné a navíc krásně teplounké. Variantou této techniky je oboustranné pletení (bude doplněno v nejbližší době), kdy vzniká namísto dutého úpletu úplet oboustranný.

Mějte na paměti:

Vzor je tak snadný, že lze za chvíli plést skoro poslepu. Nesmíte ale prohodit oko pletené a snímané, jinak se vám dutinka uzavře.

Jak na to:

Jednodušší návod na šikovnou techniku už se mi asi najít nepodaří - používáte totiž pouze kombinaci ok pletených hladce a snímaných.

Začínáme na sudý počet ok. Můžeme plést tenoučkou dutou šňůrku stejně jako úplet široký 50 cm, princip je stejný.
1. řada : 1 oko hladce, 1 oko sejmeme s přízí vpředu.

2. řada: 1 oko hladce, 1 oko sejmeme s přízí vpředu (tedy přesně stejně jako řada první)

A to je všechno, přátelé. Tuhle jednu řadu prostě neustále opakujte a až budete chtít skončit, skončete. POZOR! Nepleteme žádná krajová oka, pokud chceme, aby výsledkem byl hladký tubus bez výrazných hran. Úplet je dole a na konci uzavřený. Pokud chceme, aby tam otvor byl (například u čepice apod.), je nutné nejdřív nahodit oka na krátké jehlice, jako kdybychom začínali např. ponožku. Pak je rozdělit jen na dvě krátké jehlice a začít přesunovat na jehlici třetí vždycky jedno oko z jedné jehlice a druhé z jehlice druhé. Jenom tak zajistíme, aby zůstal spodek otevřený. Na konci by se stejně tak musela oka nejdřív rozdělit na dvě jehlice (první oko na jednu, druhé na druhou a tak pořád dál) a potom postupně uzavřít oka z jedné a z druhé jehlice.

Variací metody dutého pletení je pletení oboustranně barevného vzoru (úplet pak není dutý, ale je tvořený dvojitou vrstvou pleteniny)

Inspirace:

Metodu dutého pletení jsem použila při tvorbě téhle rychlo-šály, která možná najde cestu pod stromeček. Šála je pletená z několika dutých pruhů, tři z nich jsou sešité, čtvrtý je připevněn mašličkami ze silné vlny. Jeden ze švů je navíc ozdobený knoflíky (po obou stranách).

Pro pletení byly použity celkem tři příze - tmavě bordó a jasně červená silná příze a slabší multicolor v ladících barvách.

1. proužek - silná, tmavě bordó příze - jehlice č. 8 - dutinka ze 4 ok, pletená v délce cca 85 cm
2. proužek - silná, tmavě bordó příze - jehlice č. 8 - dutinka ze 4 ok, pletená v délce cca 90 cm
3. proužek - silná, jasně červená příze - jehlice č.8 - dutinka ze 4 ok, pletená v délce cca 70 cm
4. proužek - slabší, multicolor příze - jehlice č. 5 - dutinka ze 12 ok, pletená v délce cca 80 cm

(délku jednotlivých proužků, stejně jako jejich šířku, si samozřejmě můžete upravit podle svého).

Výsledné čtyři duté proužky jsou sesazené v pořadí: 1.+4.+2.+3. Druhý, třetí a čtvrtý proužek jsou k sobě sešity slabší červenou přízí, šev mezi 2. a 3. proužkem je ozdobený našitými knoflíky. První proužek je k ostatním připevněn mašličkami ze silné tmavě bordó příze, a to po obou stranách.

Jinou variantou spojení pruhů může být jejich sháčkování, použití oček a knoflíků, které umožní jednotlivé pruhy mezi sebou prohazovat, případně naopak pruhy sešít k sobě napevno barevně kontrastní přízí. Šálu lze ozdobit bambulkami nebo nopky...Fantazii se meze nekladou.

Pokud vytvoříte vlastní variaci, nezapomeňte se pochlubit ostatním - pošlete mi fotografii vaší práce do Galerie!

"Na objednávku" pro kamarádku jsem právě dopletla dvoumetrovou šálu metodikou dutého pletení. Zajímavé je, že i když je příze na omak při "jednoduchém" pletení poměrně drsná, dvojitý úplet je měkkounký a hebký.

 

je to ale dloooouhá šála

tady je vidět, že je úplet "dutý", modré okraje jsou pletené jednoduše, patentem