Home

 

Copánkové vzory

Klíčová slova pro vyhledávání v angličtině: aran, cable knitting

Copánkové vzory vypadají velmi efektně a také na první pohled vzbuzují respekt. Něco takového přece musí být nutně velmi složité. Popravdě řečeno, copánkové vzory jsou jednodušší než se zdá. Jakmile jednou vyzkoušíte křížení ok, nic dalšího se učit nemusíte. Ať jde o drobný copánek nad čtyřmi oky nebo maxicopan nad dvanácti, princip je stále stejný.

Mějte na paměti:

  • Copánkový vzor pleteninu vždy trochu stahuje - tím víc, čím je širší. Zkušební vzorek si proto raději upleťte větší a umístěte na něj všechny copánkové pruhy, které hodláte použít. Ta trocha práce navíc se vyplatí, protože svetr nebo jiný výrobek pletený copánkovým vzorem budete těžko v šířce nastavovat, aniž by to vypadalo hloupě.
  • Nepřehánějte to s šířkou copánku. Extrémně široké copany málokdy vypadají hezky, méně je v tomhle případě více.

Copánkové vzory jsou periodicky se navracející klasikou. Jejich obrovskou výhodou pro začátečníka je, že vypadají efektně a přitom jsou ve skutečnosti docela snadné. Lepší je nejprve začít s pletením copánku o maximální šíři 2 nebo 3 oka. Méně zkušené pletařky mají totiž tendenci víc práci utahovat a je pro ně potom těžké překřížit větší počet ok.

Ty nejtenší „copánky“ můžete dokonce vytvářet i bez pomocné jehlice. Křížení dvou ok dosáhnete následujícím způsobem:

křížení doprava hladce - krok 1

křížení doprava hladce - krok 2

křížení doleva hladce - krok 1

křížení doleva hladce - krok 2

křížení doprava obrace - krok 1

křížení doprava obrace - krok 2

křížení doleva obrace - krok 1

křížení doleva obrace - krok 2

 

U širších copánků už se nevyhnete použití speciální krátké jehlice, zalomené do tvaru "v", kterou seženete v každé galanterii. Na ni přesouváte oka, která chcete křížit a držet před nebo za pleteninou. Vypadá to velmi složitě, ale ve skutečnosti to zas tak těžké není, když zkusíte začít, brzy to zjistíte.

Copánkové vzory se znamenitě hodí pro pletení "keltských" proplétaných vzorů, které jsou právě velmi v módě. Nemusíte je používat jen na klasické svetry.Co tahle pěkné, originální rukavice? Návod brzy najdete v nové sekci těchto stránek.

 

 

počítadlo

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz