Home
Nahoru
Barvení hedvábí

Barvení chemickými barvami

Pokud vás lákají experimenty s přírodním barvením, pak se podívejte na sekci o přírodním barvení.

Barvení hedvábného česance - tipy a fotografie ZDE

Začala jsem tuhle stránku tvořit koncem srpna, na konci léta už většina barvířských rostlin odkvetla a i když na podzim je ještě šancí sezóna ořechových slupek, je to dobrý okamžik začít experimentovat i s chemickými barvami na vlnu a přírodní materiály.

Není jich u nás k dispozici závratně mnoho, ale nějaké se přece jen najdou: stará dobrá DUHA, nová a dražší IBERIE, potravinářská barviva a speciální barvy na vlnu např. od firmy Ashford, které jsou k sehnání v Dalinu.

Něco jsem již vyzkoušela, něco zatím ne, ale budu zkušenosti průběžně doplňovat a budu se také těšit na vaše tipy nebo poznatky z vlastních experimentů, o fotografiích nemluvě.

Základní postup:

Vlnu nejprve namočíme do vody, necháme nasáknout, vyndáme a jemně vymačkáme. Buď do téhle úvodní lázně nebo do máchací přidáme ocet ke stabilizování barvy. Přidávám cca 2 polévkové lžíce na litr vody.

Poté vlnu vložíme do hrnce, ve kterém budeme barvit. Barvu dobře rozpustíme ve vlažné vodě a nalejeme na vlnu tak, aby byla ponořená. Používám poměr cca 0,75 l rozpuštěné barvy na 100 g vlny. Potom začneme zahřívat, a to až do bodu varu (nebojte se, vlna nezplstnatí, jen s ní v hrnci moc nemíchejte, stačí tu a tam trochu nazvednout nebo popostrčit starou vařečkou. Necháme vařit 10-30 minut, podle toho, jakou intenzitu barvy chceme.

Poté horkou vodu slejeme, vlnu necháme vychladnou a teprve potom ji dobře vymácháme v chladné vodě (při máchání opět příliš nemnout). Nakonec mokrou přízi vysušíme v ručníku, rozprostřeme a necháme uschnout.

 Čím barvit:

Co do ceny jsou rozhodně nejlevnější potravinářské barvy. K sehnání bývají před Velikonocemi, mimo sezónu se dají koupit např. v drogerii ve Zlatnické ul. v Praze. Škála je slušná, cca 10 základních barev – dva odstíny žluté, oranžová, dva odstíny červené, fialová, modrá, zelená, hnědá. Potravinářské barvy se hodí pouze pro barvení vlny, na bavlnu chytají špatně nebo vůbec ne.

V zahraničí se potravinářskými barvami vlna barví běžně, takže jsem zkusila malý experiment. Výsledek je zajímavý, ale poněkud nepředvídatelný.

Do hrnce jsem vložila vlnu a na jednu polovinu nalila hnědou barvu, na druhou polovinu fialovou tak, že se uprostřed trochu slily. Výsledek vidíte na levém česanci na první fotografii níže. Kromě hnědé a fialové se objevila také modrá, tyrkysová, zelená a žlutohnědá. Barvy jsou stabilní, neblednou ani po vyprání ani na slunci.

 Barvy DUHA chytají výborně, jen je třeba dát pozor, na který materiál je daná barva určená. Barvami na bavlnu neobarvíte vlnu a naopak.

Barvy IBERIE fungují výborně, dosáhnete sytých, stabilních odstínů, je možné je rovněž kombinovat a míchat pro získání více odstínů.

Barvy CHEDS jsou také výborné, opět je třeba používat je podle toho, na jaký materiál jsou určené. Zvlášť pro bavlnu mají skvělou škálu odstínů.

Vynikajících výsledků dosáhnete se spec. barvami na vlnu. Cenově jsou samozřejmě podstatně dražší, ale pokud toužíte po jasných, sytých barvách, jsou tou nejlepší volbou.

Barvit můžeme jak česance, které pak spředeme, tak režnou (nebarvenou) vlnu, bavlnu, hedvábí nebo jejich směsi. Když materiál dobře saje (vlna), můžeme ho do hrnce poskládat různým způsobem a barvit více odstíny najednou. Pokud např. složíme přadénko cikcak a pak nalejeme na polovinu modrou barvu a na polovinu červenou, vyjdou nám široké pruhy. Pokud stejně (půl napůl) nalejeme barvy na přadeno stočené do "šnečka", vyjdou nám krátké proužky nebo flíčky barev.

nejprve převineme přízi do přadénka (postačí i židle :-)

přadénko vlně převážeme

velmi volně, aby se pod převázání dostala barva

složit do hrnce lze cikcak

nebo "do klubíčka"

nebo jen polovinu

vlevo barvy na bavlnu (fixace solí), vpravo na vlnu (fixace ocet)

detail barev

detail barev

detail barev

Zajímavé je barvení přízí, které jsou směsové - např. bavlna s vlnou, bavlna s hedvábím apod. Nově má jejich nabídku v obchodě Dulinka. Protože jde o směsi rostlinného a živočišného vlákna, reaguje každá část s barvou jinak a výsledky barvení pak vypadají velmi zajímavě. Vlna s bavlnou lépe saje, proto je vhodnější pro vícebarevné experimenty. Bavlna s hedvábím saje hůř, takže je vhodnější pro jednobarevný melír.

bavlna s hedvábím v hrnci

a výsledný červenobílý melír (použita barva na bavlnu)

po přidání modré barvy na hedvábí (trochu jsem to s ní přehnala) je melír modrorůžový

bavlna s vlnou v lázni, saje krásně, takže lze použít více barev

a vzniknou krásné barevné kombinace

celé přadýnko je mnohonásobě žíhané

melír je pěkně proměnlivý

a v pletenině to taky není marné :-)

detail barevné kombinace, vzniklé pouze tím, že každý materiál absorbuje jinou z barev

 

Pro duhové barvení ve více odstínech na vlhkou vlnu naliji barvy, rozmístěné do zhruba do třetin. Výsledek pak závisí jednak na pořadí (první se dostane nejdál, poslední o něco méně), na rychlosti a teplotě zahřívání...prostě je to trochu dobrodružství. Tak či onak jsou ale výsledky krásné.

vlevo barveno potrav. barvivy, vpravo barvy Ashford

barvy Asford, nalité na třetiny

výsledný obarvený česanec

a příze po spředení (u fial. odstínů fotografie vždy výrazně zkresluje)

kombinace hnědá, černá, rezavá

kombinace zelená, žlutá, modrá

kombinace zelená, modrá, modrozelená

Potravinářské barvy

potravinářské barvy

potravinářské barvy

potravinářské barvy

Iberie

Iberie

kombinace Iberie a potrav. barev

kombinace Iberie a Ahford