Home

 

Jak začít...

Poté, co se zásobíte jehlicemi, vyberete si tu nejhezčí přízi a rozhodnete se, co se chystáte vyrobit, stojí před vámi první krok - jak začít? Způsobů nahození ok na první řadu je několik.

Pro začátečníka je nejjednodušší rozplétání ok.
Na jehlici nahodíme první oko - pokud si s nahozením nejsme jistí, můžeme si pomoc tím, že prostě použijeme jedno uháčkované řetízkové oko - do oka vpíchneme, protáhneme přízi a nově vytvořené oko vrátíme zpátky na levou jehlici. Takto postupujeme tak dlouho, dokud nemáme potřebný počet ok. Nevýhodou tohoto způsobu je poměrně pevný okraj, je proto třeba oka nahazovat hodně volně. Moc se nehodí pro zahájení pružným patentovým okrajem.

Nejrozšířenější způsob zahájení první řady je nahazování ok z ruky. Na první pohled vypadá složitě, ale zvládnout se to dá. Oka jsou hezky pružná a hodí se pro začátek jak pružného patentového okraje, tak jakéhokoli jiného vzoru.

 

A jak skončit...

Uzavírání ok na konci práce je vlastně docela jednoduchá a veselá práce (aby ne, když v tu chvíli máme za sebou už celou práci!).

Nejsnazší postup je uplést první oko, pak uplést druhé a první oko přes ně přetáhnout. Na jehlici nám tak zůstane zase jen jedno oko. Takhle pokračujeme až do konce řady, kde přízi ustřihneme, protáhneme ji posledním okem, utáhneme...a hotovo!

Spojování příze

Pokud nepleteme jen droboučké, jednobarevné svetříčky pro panenky, narazíme na nutnost spojení přízí. Může jít o navázání dalšího klubíčka nebo o střídání barev...

Šikovný tip, jak postupovat, najdete nafocený na téhle stránce (občas má problémy s objemem dat) - příze přes sebe přehnete a pak volné konce s pomocí jehly "přišijete" k přízi v délce aspoň několika centimetrů. Jiné fotografie postupu najdete TADY.

Pokud vám stačí méně elegantní řešení, můžete konce prostě navázat. Nesnažte se pak ustřihnout konce příze co nejkratší, takový uzlík se jednak bude rozvazovat, jednak bude z pleteniny nepěkně trčet. Lepší je nechat konce naopak dlouhé a protáhnout je s pomocí háčku nebo jehly na rubové straně pleteniny pod oky, nejlépe tak, že každý konec protáhneme na opačnou stranu. Uzlík si tak "lehne" a na lícové straně je spojení prakticky neviditelné.

Krajová oka

Na ty jsem nějak pozapomněla, až mi je připomněl dotaz v Návštěvní knize.

Existuje řada způsobů, jak plést krajová oka - některá tvoří pevnější okraj, jiná jsou vhodná tam, kde chceme díly k sobě splétat, jiná se hodí do vroubkované pleteniny. Jejich stejnoměrnost je důležitá pro výsledný vzhled pleteniny, je proto dobré si vyzkoušet, který způsob se nejlépe hodí pro ten který výrobek.

krajová oka pro splétání - sahají přes dvě řady, dobře se nabírají na jehlici. Pleteme je tak, že poslední oko v řadě upleteme obrace, první oko sejmeme s přízí vzadu

krajová oka klasicky - asi nejčastější způsob - poslední oko sejmeme s nití vpředu, první oko upleteme anglicky

krajová oka vroubková - vhodná pro vroubkovou pleteninu (pořád hladce) - poslední oko sejmeme zprava doleva s přízí za jehlicí, první oko upleteme hladce

krajová oka pevná - první i poslední oko upleteme hladce

 

 

 

 

 

Hit Counter

Chytré pletení
© verlit 2004 info@chytrepleteni.cz