Home
Nahoru

 

Prstové rukavice na dvou jehlicích

Existuje několik způsobů, jak se dá obejít moření se s pěti jehlicemi při pletení rukavic. Pravda je ale taková, že i když se tak dají uplést přijatelně vypadající rukavice, výsledek je přece jen zřídka tak pěkný, jako když pleteme "klasickou metodou"

I proto mi trvalo dlouho, než jsem návod na pletení rukavic na dvou jehlicích dodala. Metodu, kterou popisuji, jsem vyzkoušela a výsledek nebyl špatný, tak snad poslouží i vám.

Ilustrační fotografie doplním později.

Návod je spíše ideový (jak na to), neobsahuje proto přesný rozpis počtu ok atd. Při počtech ok můžete vycházet např. z návodů, uvedených u pletení rukavic na 4+1 jehlicích.

Nejsem si jistá, jak srozumitelný návod se mi povedlo vytvořit, takže mi, prosím, napište, pokud se v něm nevyznáte!

Návod:

Pleteme za použití dvou kruhových jehlic (na délce nezáleží, ale musejí mít samozřejmě stejnou tloušťku).

Nahodíme požadovaný počet ok (podle tloušťky příze a jehlic), dejme tomu 48 ok + 1 oko navíc. Polovinu necháme na jedné jehlici, polovinu + to 1 oko navíc přesuneme na druhou, takže máme na přední jehlici 24 ok, na zadní 25 ok.

Vezmeme práci do rukou tak, že přízi máme na pravém konci kruhové jehlice, která je k nám blíž (prostě tak, jako kdybychom začínali normálně plést).

Oka, která jsou na zadní kruhové jehlici posuneme tak, aby byla na vlasci a tím nám dala volnost v pletení.

Ještě předtím ale to jedno oko, které jsme nahodili navíc, přesuneme na přední jehlici a spleteme ho s prvním okem na této jehlici (to kvůli plynulému spojení do kruhu). Uchopíme druhý konec přední jehlice a upleteme oka, která jsou na ní navlečená.

Otočíme.

Vpředu teď máme druhou jehlici, příze je opět na pravé straně . Takže prostě teď pro změnu upleteme oka touto jehlicí všechna oka. A takhle pokračujeme plynule dál, jen se nesmíme splést a použít pro pletení vždycky tu kruhovou jehlici, na které jsou navlečená oka, se kterými právě pleteme.

Zní to složitě, ale je to vlastně velice prosté.

Tímhle způsobem upleteme nejprve manžetu a pak pokračujeme v pletení dlaňové části stejně, jako při klasickém pletení na 5 jehlicích, tj. několik řad bez přidávání, pak začít vyplétat klínek pod palcem atd.

Když dojdeme k bodu, kde bude otvor pro palec, odložíme oka, pro palec určená, na zavírací špendlík, opět zcela stejně jako při klasickém pletení, stejně jako při běžné metodě nahodíme místo nich příslušný počet nových ok, aby se nám dlaňová a hřbetní část rukavice příliš nezúžila  a pokračujeme v pletení na dvou jehlicích až do místa, kde budou začínat prsty. Tady opět oka rozdělíme na zavírací špendlíky.

Máme teď tedy upletený „korpus“ rukavice a oky, určenými pro pletení prstů, přesunutými na zavírací špendlíky. Odložíme teď kruhové jehlice a budeme pokračovat vyplétáním prstů metodou dutého pletení.

Postup je stejný u všech prstů, jen jejich délku si samozřejmě upravíme podle toho, jak potřebujeme:

Oka, určená pro pletení prstu, si rozdělíme na poloviny (třeba tak, že si je navlékneme na dvě krátké jehlice – přední a zadní) a nebereme je na jednu jehlici tak, že vždy střídavě nabereme jedno oko zpředu a jedno zezadu.

Dál pokračujeme pletením dutinky – tj. jedno oko upleteme hladce, jedno sejmeme s přízí vpředu – stále opakujeme, až dosáhneme příslušné délky prstu. Nakonec oka opět rozdělíme na dvě jehlice, aby se nám otvor „otevřel“, protáhneme jimi postupně přízi kolem dokola a stáhneme je, čímž prst uzavřeme. Přízi pak protáhneme do rubu a zapošijeme.

Stejně pokračujeme u všech prstů – a jsme hotovi.